Sultan Sofrası / Antakya

Kasım 28, 2012

Hep gitmek istiyordum Antakya’ya. Damak zevkimin izlerini bulmaya. Baba tarafım Antakya’lı benim. Geçen hafta sonu yaptığım seyahatle anladım nedir bu acılara, ekşilere merakım!

Sürenin kısa olması sebebiyle, önceden duyduğumuz yerlerde yemek yedik. Bu ziyaret ‘Antakya mutfağına giriş’ seviyesinde oldu. Bundan sonraki ziyaretimde hedefim, belirlediğim köylere gidip, hem oraya özgü malzemelerden almak, hem de orijinal tariflerin peşine düşmek olacak.

Sultan Sofrası

Image 

Sultan Sofrası’nda öğle yemeği yedik. Döndükten sonra tekrar düşününce en çok burada yediğim yemekleri beğendiğime karar verdim. Yemeklerin yanısıra servis kalitesi de olağanüstüydü. Mutlaka tekrar gitmek istiyorum.

Yoğurt Aşı

Image

Anadolu’nun hemen hemen her yerinde bir çeşidi olan bu çorbanın, buradaki çeşidinin içinde küçük içli köftecikler var. Güzel bir sürpriz, harika bir lezzet.

Aşur

Image

Tam Doğal ve Kolay’a göre bir yemek. Buğday, nohut ve etten oluşuyor. Tarifini bir kaç kaynaktan daha doğruladıktan sonra mutlaka burada yayınlayacağım. Aslında yemeğin kolay olmayan bir kısmı var: Tahıllar ve et piştikten sonra bayağı bir dövmek gerekiyormuş. O kısmını kolaylaştıracak bir yöntem, veya bir kişi (!) bulunca tam anlamıyla doğal ve kolay olacak.

Katıklı Ekmek

Image

Enfes! Biberli ekmek de öyle. Pideye ya da dolgulu ince ekmeğe benzetebiliriz. Ya da en iyisi benzetmeyelim; kendi haliyle oraya özgü kalsın. Bu çeşidinin içerisinde peynir, baharat ve ıspanak vardı.

Sultan Dürüm

Image

Biz, bir an önce meşhur Antakya durümlerinden yemek istediğimiz için dürüm ısmarlayacaktık. Bize bunu denememizi önerdiler. Güzel, ama dürümün yeri ayrı.

Kabak, Ceviz, Zeytin Tatlıları

Image

İkram olarak geldi. Kirece yatırılarak yapılan bu tatlıların yeterince üne kavuşamadıklarını düşünüyorum hep. Ben elimden geleni yapmak için, restorandan çıkmadan kiloluk bir paket aldım. Yedirmeye, sevdirmeye, hakettiği ilgiyi görmesini sağlamaya çalışacağım.

Daha yenecek çok şey vardı. Firik pilavı, lahana sarması, diğer ekmek çeşitleri aklımda kaldı.

http://www.sultansofrasi.com/

Adres: İstiklal Caddesi No 20/A Antakya/Hatay

Tel: +90 326 213 8759, +90 326 214 4625

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: